Hollanda milletvekilleri “Kavala ve Demirtaş serbest kalmazsa Türkiye’yle Gümrük Birliği güncellenmesin” önergesini kabul etti

T24 Dış Haberler

Hollanda milletvekili ve Avrupa Birliği’nin eski Türkiye raportörü Kati Piri, Hollanda parlamentosunda Gezi Davası hükümlüsü Osman Kavala ve eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş serbest kalmadan, ülkesinin AB’nin Türkiye ile Gümrük Birliği’nin modernizasyonu konusunda görüşme yapmasını bloke edebileceği bir karar geçirilmesini sağladı. 

TIKLAYIN – Kobani Davası’nda karar: Tutukluluk hali devam edecek

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılında Piri için “Avrupa Parlamentosu’ndaki kadını zaten hiç dile dolamaya gerek yok, propagandasını yapmayalım. Bunlar Avrupa Birliği’nin bizimle müzakereleri durdurması nasihatinde bulunuyorlar ya, ah keşke öyle bir şey yapsalar. Dışişleri bakanımız oradaki toplantıda zaten gerekli açıklamaları yaptığı gibi o kadına orada en güzel şekilde cevabını verdi. Ama bunlar dürüst değil. Bunlar samimi değil. Şunu unutmayacağız. Biz Müslümanız. Bunlar ise İslam düşmanı” ifadelerini kullanmıştı. 

Hollanda Parlamentosu, Türkiye’nin AİHM kararlarına uymamasına tepki olarak Gezi Davası hükümlüsü Osman Kavala ve eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş serbest kalmadan, ülkesinin AB’nin Türkiye ile Gümrük Birliği’nin modernizasyonu konusunda görüşme yapmasını bloke edebileceği bir karar geçirdi. 

Hollanda milletvekili Kati Piri, haberi X hesabından şöyle duyurdu: 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasına ilişkin kararları uygulanmadan Türkiye ile gümrük birliği modernizasyonu mümkün değil. Hollanda parlamentosu önergemi AB Konseyi öncesinde kabul etti.”

AP Raportörü Piri’den Kavala iddianamesi yorumu: Türkiye’de yargı koca bir şakaya dönüştü

TIKLAYIN – T24, zirvenin taslak metnini gördü: AB, Türkiye ile yakınlaşmaya yeşil ışık yakacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x