Microsoft’un kararı Google’ı kızdırdı! “Bunu neden yaptınız!”

Microsoft, Windows 11 işletim sisteminde Android uygulamalarının kullanımına olanak tanıyan Windows Subsystem for Android (WSA) desteğini 5 Mart 2025 tarihi itibarıyla sonlandıracağını açıkladı. Bu, 2021 yılında kullanıma sunulan ve kullanıcıların Android uygulamalarını kolayca yüklemelerine veya Amazon App Store üzerinden edinmelerine imkan tanıyan bir özellikti ve kısa sürede popülerlik kazanmıştı. Ancak Microsoft’un bu hizmeti sonlandırma kararı, Windows 11’de Android uygulamalarının geleceğini belirsizliğe sürükledi.

Bu değişiklik, Amazon Appstore’un Windows sürümünü ve WSA’ya bağlı uygulamaları ve oyunları doğrudan etkileyecek. Microsoft, 5 Mart 2024’ten itibaren kullanıcıların Amazon Appstore üzerinden Windows 11‘e yeni Android uygulamaları yükleyemeyeceğini bildirdi. Ancak halihazırda yüklenmiş uygulamalar, 2025 tarihine kadar kullanılmaya ve güncellenmeye devam edebilecek. Bu tarihten sonra uygulamaların çalışıp çalışmayacağı ya da resmi desteğin tamamen kesilip kesilmeyeceği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Microsoft’un kararı Google’ı kızdırdı! “Bunu neden yaptınız!”

Amazon da Windows 11 için yeni uygulamaların 5 Mart 2024’ten sonra gönderilemeyeceğini doğruladı. Mevcut uygulamalar için güncellemeler, Amazon Appstore’un Windows 11 sürümü kapatılana kadar sunulmaya devam edecek. Microsoft’un bu hamlesi, teknik zorluklar veya servisin düşük benimsenme oranı gibi nedenlerle mi yoksa başka sebeplerle mi alındığı konusunda şimdilik bir açıklama yapmadı.

Windows kullanıcıları için Android uygulamalarını çalıştırmanın yolları sınırlı hale geliyor. Bu nedenle, kullanıcılar şimdilik Android uygulamalarını Windows’ta çalıştırmanın alternatif yollarını, örneğin üçüncü parti Android emülatörlerini kullanmayı düşünebilirler. Bu karar, Windows 11‘de Android uygulamalarının geleceği konusunda yeni soruları da beraberinde getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x